Inspectoratul Școlar Județean Prahova

Informatică și TIC

Denumirea resursei educationale Clasa/ Nivel Nume si prenume autor/autori Unitatea de învățământ Luna depunerii
Model simulare județeană INFORMATICĂ-examen de bacalaureat 2024 12 Ripeanu Luminița Colegiul Național „Mihai Viteazul” Municipiul Ploiești Ianuarie 2024
Heap -test de evaluare 11 Rîpeanu Luminița Colegiul Național „Mihai Viteazul” Municipiul Ploiești Ianuarie 2024
FisaRED_Bacalaureat2024 12 Pascu Olivia Colegiul Național „Nichita Stănescu” Municipiul Ploiești Ianuarie 2024
Varianta Bacalaureat informatica _Informatica MI C/C++ subiect+barem de corectare si notare 12 Darie Simona Colegiul Naţional ”Nicolae Grigorescu” Municipiul Câmpina Ianuarie 2024
Model simulare județeană INFORMATICĂ – examen de bacalaureat 2024 12 Lincan Iulia Colegiul Național „Mihai Viteazul” Municipiul Ploiești Ianuarie 2024
Barca1, finala .campion 2005 – soluție cu Heap 11 Lincan Iulia Colegiul Național „Mihai Viteazul” Municipiul Ploiești Ianuarie 2024
Implementarea algoritmilor într-un mediu de programare 7 Dragomirescu Cristina Laurentia Colegiul National Mihai Viteazul Ploiesti august 2022
Sirul lui Fibonacci 8 Ripeanu Luminita Colegiul National Mihai Viteazul Ploiesti august 2022
Atelier de programare cu Micro:bit gimnazial Dicu Loredana Cristina, Dragomirescu Cristina Laurentia, Ripeanu Luminita Colegiul National Mihai Viteazul Ploiesti noiembrie 2020
S+TEAM_suport de curs partea 1 gimnazial Georgescu Alice Colegiul Național Mihai Viteazul, Municipiul Ploiești octombrie 2020
Informatica_optional c#_Cojanu Sorin liceal Cojanu Sorin Liceul Teoretic Brancoveanu Voda Urlati octombrie 2020
OLI_2019_clasa a V-a gimnazial Dragomirescu Cristina Colegiul National Mihai Viteazul Ploiesti ianuarie 2019
Aplicatii structuri repetitive in Scratch gimnazial Ripeanu Luminita Colegiul National Mihai Viteazul Ploiesti ianuarie 2019
OLI_2019_clasa a V-a gimnazial Visinescu Violeta Colegiul National I.L.Caragiale ianuarie 2019
Probleme cu secvente de  valori gimnazial Radu Vișinescu- Violeta Vișinescu Colegiul National I.L.Caragiale Ploiesti noiembrie 2019
Lectura și baze de date Excel 10 Andreescu Georgiana Colegiul National Mihai Viteazul Ploiesti ianuarie 2019
Aplicatii cu numere 9 Scheau Constantin Colegiul National Mihai Viteazul Ploiesti ianuarie 2019
Elementele POO în context vizual-Polimorfism liceal Lincan Iulia Colegiul National Mihai Viteazul Ploiesti ianuarie 2019
Scratch-Jocul NIM 6 Ionescu Daniela Colegiul National Jean Monnet Ploiesti mai 2018
Programa școlară optional TIC gimnazial/liceal Craina Sanda Colegiul Național Al.I.Cuza Ploiești ianuarie 2018
Prelucrarea listelor cu date în EXCEL.  10 Andreescu Georgiana COLEGIUL ECONOMIC VIRGIL MADGEARU, MUNICIPIUL PLOIEȘTI august 2018
Alternative la Power Point gimnazial/liceal Craina Sanda Colegiul Național Al.I.Cuza Ploiești ianuarie 2018
TIC_plan lectie PREZI  primar Ionescu Daniela Colegiul National Jean Monnet Ploiesti mai 2018
TIC_plan lectie PPT primar Ionescu Daniela Colegiul National Jean Monnet Ploiesti mai 2018
Fișă de lucru- Matrici liceal Popa Mirela, Duță Laura Colegiul Spiru Haret Ploiești aprilie 2018
Informatica_OLI 2018-clasa a VII-a gimnazial/liceal Duță Laura, Popa Mirela Colegiul Spiru Haret Ploiești ianuarie 2018
Informatica_OLI2018-clasa a V-a gimnazial/liceal Dragomirescu Cristina Laurenţía Colegiul Național „Mihai Viteazul”, Municipiul Ploiești ianuarie 2018
Informatica_OLI 2018_clasa a XI-a si a XII-a liceal Ripeanu Luminita Colegiul Național „Mihai Viteazul”, Municipiul Ploiești ianuarie 2018
Informatica_OLI 2018_clasa a X-a  liceal Ripeanu Luminita Colegiul Național „Mihai Viteazul”, Municipiul Ploiești ianuarie 2018
Informatica_OLI10_Arbore liceal Lincan Iulia Monica Colegiul Național „Mihai Viteazul”, Municipiul Ploiești ianuarie 2018
Informatica_OLI11_Parcele liceal Lincan Iulia Monica Colegiul Național „Mihai Viteazul”, Municipiul Ploiești ianuarie 2018
Fisa de lucru in medii grafice (Alice 3) 5 Pascu Olivia Catalina Colegiul Național Nichita Stănescu, Municipiul Ploiești decembrie 2017
Test -Expresii_clasa a V-a 5 Pascu Olivia Catalina Colegiul Național Nichita Stănescu, Municipiul Ploiești decembrie 2017
Tabele in Word 9 Dicu Loredana Cristina Colegiul Național Mihai Viteazul, Municipiul Ploiești noiembrie 2017
Aplicatii Web 12 Bălăjel Ana-Maria Colegiul Național Nichita Stănescu Ploiești noiembrie 2017
Instrument de evaluare sumativă- realizarea de itemi 10 Dragomirescu Cristina Laurenţía Colegiul Național „Mihai Viteazul”, Municipiul Ploiești decembrie 2017
Fisa de lucru Algoritmi 12 Lica Daniela Centrul Judeţean de Excelenţa Prahova decembrie 2017
Fișă de lucru – Date structurate 12 Lica Daniela Centrul Judeţean de Excelenţa Prahova decembrie 2017
Fișă de lucru – Subprograme și metode/tehnici de programare 12 Lica Daniela Centrul Judeţean de Excelenţa Prahova decembrie 2017
Fisa de lucru Algoritmi 12 Lica Daniela Centrul Judeţean de Excelenţa Prahova decembrie 2017
Fișă de lucru – Date structurate 12 Lica Daniela Centrul Judeţean de Excelenţa Prahova decembrie 2017
Fișă de lucru – Subprograme și metode/tehnici de programare 12 Lica Daniela Centrul Judeţean de Excelenţa Prahova decembrie 2017
Fisa de lucru Algoritmi 12 Lica Daniela Centrul Judeţean de Excelenţa Prahova decembrie 2017
Fișă de lucru – Date structurate 12 Lica Daniela Centrul Judeţean de Excelenţa Prahova decembrie 2017
Fișă de lucru – Subprograme și metode/tehnici de programare 12 Lica Daniela Centrul Judeţean de Excelenţa Prahova decembrie 2017
Platforma Kubbu – un instrument de evaluare eficient   Ripeanu Luminita Colegiul Național „Mihai Viteazul”, Municipiul Ploiești decembrie 2017

 

Educație tehnologică

Denumirea resursei educationale Clasa/Nivel Nume si prenume autor/autori Unitatea de invatamant Luna depunerii An
Realizarea unui produs din materiale plastice-Fisa tehnologica Harta 7 Mateescu Cristina Școala Gimnazială „Ion Ionescu” Comuna Valea Călugărească noiembrie 2020 2020
Alimente de origine vegetala 5 Dinoiu Florin Școala Profesională  Comuna Sîngeru noiembrie 2020 2020
Alcatuirea meniurilor 5 Mateescu Cristina Școala Gimnazială „Ion Ionescu” Comuna Valea Călugărească noiembrie 2020 2020
Proiectarea unui circuit turistic 6 Dinoiu Florin Școala Profesională  Comuna Sîngeru noiembrie 2020 2020
Cai si mijloace de transport 6 Dinoiu Florin Școala Profesională  Comuna Sîngeru noiembrie 2020 2020
Executarea ramei unui stup 7 Dinoiu Florin Școala Profesională  Comuna Sîngeru noiembrie 2020 2020
Planul de afaceri 8 Dinoiu Florin Școala Profesională  Comuna Sîngeru noiembrie 2020 2020
Norme de igienă în prepararea hranei 5 Gales Cristina Scoala Gimnaziala Com. Valcăneşti august 2018 2018
Factorii de mediu şi importanţa lor pentru cultivarea plantelor 5 Jugănaru Elena Violeta Scoala Gimnazială com. Filipeştii de Tirg august 2018 2018
Proiect de lectie-Materii prime si materiale textile 6 Popescu Ramona Eugenia Colegiul Naţional Jean Monnet Ploiesti august 2018 2018
Posibilităţi de utilizare si decorare a produselor 7 Gales Cristina Scoala Gimnaziala Com. Valcăneşti august 2018 2018
Fisa de lucru „Reţele de Comunicaţii” 7 Gales Cristina Scoala Gimnaziala Com. Valcăneşti august 2018 2018
Proiect de lecţie „Transport şi distribuţie prin sistemul energetic naţional” 7 Gales Cristina Scoala Gimnaziala Com. Valcăneşti august 2018 2018
Fişa tehnologică a unui produs din material plastic  7 Mateescu Cristina Scoala Gimnaziala „Ion Ionescu” Valea Călugărească august 2018 2018
Fibre textile 7 Popescu Ramona Eugenia Colegiul Naţional Jean Monnet Ploiesti august 2018 2018

Discipline Tehnice

Denumirea resursei educaționale Clasa/ Nivel Nume si prenume autor/autori Unitatea de învățământ Luna depunerii
Discipline_tehnice_Chimie_industriala_clasa_a_XI_a_PPP 11 Lixandru Ruxandra Liana Liceul Tehnologic „Lazăr Edeleanu” Municipiul Ploiești mai 2021
Discipline_tehnice_Economic_clasa_a_XI_a_AF 11 LUPU SIMONA Colegiul Economic „Virgil Madgearu” Municipiul Ploieşti mai 2021
Discipline_tehnice_Economic_clasa_a_XI_a_UCC 11 Petrescu Stefania Colegiul Economic „Virgil Madgearu” Municipiul Ploieşti mai 2021
Discipline_tehnice_Electric_clasa_a_X_a_MECA 10 Matei Niculae Liceul Tehnologic Agricol Comuna Bărcăneşti mai 2021
Discipline_tehnice_Electric_clasa_a_X_a_SEAEJT 10 Stoica Daniela Liceul Tehnologic Energetic „Elie Radu” Municipiul Ploiești mai 2021
Discipline_tehnice_Mecanica_clasa_a_IX_a_OM 9 CREȚU MELANIA Liceul Tehnologic „1 Mai” Municipiul Ploieşti mai 2021
Discipline_tehnice_Mecanica_clasa_a_X_a_MT 10 ANDRONE VASILE Liceul Tehnologic Mecanic Municipiul Câmpina mai 2021
Discipline_tehnice_Mecanica_clasa_a_XI_a_TTM 11 GIRBEA ION Liceul Tehnologic „Tase Dumitrescu” Oraşul Mizil mai 2021
Discipline_tehnice_Mecanica_clasa_a_X_a_MT_Ignat 10 Ignat Carmen Liliana Liceul Tehnologic „1 Mai” Municipiul Ploieşti mai 2021
Discipline_tehnice_Mecanica_clasa_a_XI_a_TTM 11 Misca Florina Liceul Tehnologic „Tase Dumitrescu” Oraşul Mizil mai 2021
Discipline_tehnice_Mecanica_Transporturi_clasa_a_X_a_A 10 TUINETE MADALINA MONICA Liceul Tehnologic de Transporturi Municipiul Ploieşti mai 2021
Discipline_tehnice_Protectia_mediului_clasa_a_IX_a_H 9 Stan Cristina Liceul Tehnologic „Toma N. Socolescu” Municipiul Ploiești mai 2021
Discipline_tehnice_Turism si alimentatie_clasa_a_IX_a_PBA 9 Matei Carmen Colegiul Economic „Virgil Madgearu” Municipiul Ploieşti mai 2021
Discipline_tehnice_Turism si alimentatie_clasa_a_XI_a_CT 11 NICOLAE IULIANA Colegiul Economic „Virgil Madgearu” Municipiul Ploieşti mai 2021
PROIECT   DIDACTIC- Regularizarea T.V.A. 11 Stanciu Alin Liceul Tehnologic Administrativ și de Servicii „Victor Slăvescu” Municipiul Ploieşti noiembrie 2020
FISA LABORATOR TEHNOLOGIC_Uscarea cherestelei 10 MARIN LIVIU Liceul Tehnologic „Toma N. Socolescu” Municipiul Ploiești noiembrie 2020
Suport  lectie_Defectele de formă ale arborilor 9 Stoinescu Mihaela Liceul Tehnologic Agromontan „Romeo Constantinescu” Orașul Vălenii de Munte noiembrie 2020
Suport lecție – „Găurirea și prelucrarea găurilor” 9 Soare Alina Liceul ”Carol I” Oraşul Plopeni noiembrie 2020
Proiect_lectie_LANȚURI TROFICE. RETEAUA TROFICĂ 9 MANOLE LIVIA AURORA Liceul Tehnologic „Lazăr Edeleanu” Municipiul Ploiești noiembrie 2020
Factori implicati în orientarea profesională a elevilor liceal Nicolae Iuliana COLEGIUL ECONOMIC VIRGIL MADGEARU, MUNICIPIUL PLOIEȘTI noiembrie 2017
Utilizarea cusăturii tighel 11 Preda Clementina Liceul Tehnologic Anghel Saligny Ploiesti noiembrie 2017
Schițe și produse vestimentație clasa a X-a, clasa a XII-a Ispas Cornelia Liceul Tehnologic Anghel Saligny Ploiesti noiembrie 2017
Proiectarea fabricației într-o unitate de confecții nivel 5- invatamant postliceal Mustață Gabriela Liceul Tehnologic Anghel Saligny Ploiesti noiembrie 2017
Proiectarea documentației tehnice și a sistemului de fabricație pentru o comandă de 1040 produse „Rochite Femei” nivel 5/scoala maistri- Maistru confecții îmbrăcăminte Bumbăcea Luminița Mădălina Liceul Tehnologic Anghel Saligny Ploiesti noiembrie 2017